Každý den silnější! 

Abychom byli každý den silnější, stabilnější, radostnější, je nutno akumulovat energii. Na akumulaci energie je spousta jógových technik. Není doporučeno energií plýtvat. Jak nejčastěji plýtváme energií? Externí pozorností, tedy činností, u které si neuvědomujeme vlastní tělo. Buddhismus a jóga klade velký důraz na uvědomování si vlastního těla. Klasickým příkladem je televize, kde se vžijeme do postav v televizi a v podstatě pozorností opustíme vlastní tělo. Krásně to vystihuje český film Akumulátor 1. Dále se energie ztrácí u všech činností, které patří do oblasti tamasu (nevědomost). Nejmarkantnější je poživačnost. Energii naopak získáváme uvědomováním si vlastního těla, kdy obrátíme energetické toky do těla. To postupně zvyšuje napětí v těle. Výborná je například kundalíni jóga. Můj den se tedy skládá ze čtyř částí. 

1. Studium. Od studia duchovních nauk přes psychologii a zdraví až po studium nových technologií. 

2. Výlet nebo cvičení. Je důležité se starat o své tělo a pěstovat v něm bezpříčinnou radostivost. Chodím tedy každý den pro pramen, navštívit les nebo si zacvičit na louce. Vždy je u toho důležitá radostivost. Nikdy necvičte ve špatném psychickém stavu. Ten se totiž pomocí cvičení zažírá do těla. 

3. Tvorba hodnot. jelikož stále ještě musíme v tomto světě vydělávat peníze je potřeba nabízet své služby a výrobky. Je potřeba své služby a výrobky každý den zlepšit pomocí studia a vždy se snažit zvýšit kvalitu svých služeb. Vždy to také musí být spojeno s radostí. Pokud děláte práci, která vás netěší, je to nejspíše proto, že neumíte něco poskytnout sami ať už službu nebo výrobek a musíte být zaměstnaní za mzdu, kde vám někdo určí vše, co máte dělat. Je to sice pohodlné, ale nijak se při tom osobně a energeticky nezvednete. 

4. Relaxace. Relaxace a spánek je velmi důležité. Pokud špatně spíte, testujte, kde a jak se vám spí nejlépe. Já například již čtyři roky spím venku a spánek je mnohem kvalitnější. Meditace je výborná relaxace, jelikož vypnete mozek a jen pozorujete tělo a dech. Tím intenzivně akumulujete energii. Nikdy se nebojte, že budete mít energie příliš. Naopak se vám to bude velmi líbit. Pokud budete mít spousty energie, bude i správně fungovat tělo a nemusí se příliš bát o své zdraví, protože při pozornosti na tělo fungují regenerační procesy velice dobře. Takže, studium–cvičení–tvorba hodnot–relaxace. To je kruh, který točte s radostí stále dokola. Bude se vám líbit mnohem více než sezení u piva nebo sledování zpráv v televizi.

Buddha
Fotografie © Martin Dojčár, 2024